ΕΡΜΗΣ - ΑΕ Μοσχάτου 3 - 2 21/12/2019

Κύπελλο

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τις υποχρεώσεις της για το 2019 η ομάδα μας στον αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο την ΑΕ Μοσχάτου.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές στο σκορ οι 2 ομάδες προσέφεραν όμορφο θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Στα πλαίσια του Κυπέλλου Πειραιά λοιπόν που στον γύρο αυτό οι αγώνες είναι διπλοί η ομάδα μας έκανε μια μεγάλη ανατροπή και κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-2 και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση ενόψει και του επαναληπτικού αγώνα.

Στο Α' ημίχρονο και οι 2 ομάδες που αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές δεν είχαν καλό ρυθμό και στο 24' το Μοσχάτο άνοιξε το σκορ και προηγήθηκε με 0-1.

Η απάντηση ήταν άμεση πριν το ημίχρονο καθώς ο Βύρης στο 37' με πολύ όμορφο σουτ έκανε το 1-1 που έμεινε μέχρι και το ημίχρονο.

Στην επανάληψη το παιχνίδι πήρε μια άγρια μορφή τόσο σε σκοράρισμα όσο μέσα στο αγωνιστικό χώρο μεταξύ των ποδοσφαιριστών. Το Μοσχάτο προηγήθηκε ξανά στο σκορ με 1-2 στο 61.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι μετατράπηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο του Έρμη Κορυδαλλού, καθώς όχι μόνο ισοφάρισε στο 63' με τον Καλόφωνο, αλλά πήρε και κεφάλι στο σκορ με τον Τζανιδάκη στο 68'.

Η ομάδα μας συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς για να πετύχει και άλλο τέρμα χάνοντας μοναδικές ευκαιρίες για να είναι μεγαλύτερο σκορ με τους Κιούκου, Μανωλάκο και Τζανιδάκη να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες.

Όπως και να έχουν τα πράγματα η ομάδα μας πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο με τον κύριο Τζαναβάρα να μένει απόλυτα ευχαριστημένος από την εμφάνιση των ποδοσφαιριστών του.

Για τον Έρμη έπαιξαν οι εξης: Μπουλούμπασης, Μικρούλης, Αντωνίου, Καραγιάννης, Λαγκαδίτης, Κολοβός (61’ Μπιτσάνης), Τζανιδάκης(90’ Μαρινάκης), Στακάι, Καλόφωνος (81’ Κιουκου ), Βύρης, Μετχατ (88’ Μανωλάκος).

ΑΠΟ Κερατσίνι - ΕΡΜΗΣ 2 - 1 | Σαρωνικός - ΕΡΜΗΣ 0 - 4