ΕΡΜΗΣ - Αμφιάλη 2 - 1 13/01/2019

Πρωτάθλημα

5η σερί νίκη για την ομάδα μας απέναντι σε... τρεις αντιπάλους! Πρώτος και σημαντικότερος, η πολύ καλή ομάδα της Αμφιάλης που στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά οι παίκτες μας κατόρθωσαν με την ποιότητα και την προσπάθειά τους να επικρατήσουν με 2-1.

Δεύτερος το άγχος που υπήρχε σε σημαντικό βαθμό και δυσκόλεψε τους ποδοσφαιριστές μας σε αρκετές προσπάθειες τους με σημαντικότερη φυσικά την απώλεια του πέναλτι από τον Κώστα Νταλάκο σε χρονικό σημείο που θα κλείδωνε την επικράτησή μας.

Τρίτος η απουσία του 1ου σκόρερ της ομάδας φέτος Στάυρου ΚΙΤΣΙΟΥ, την οποία κάλυψαν και με το παραπάνω οι παρόντες δείχνοντας το βάθος και την ποιότητα του φετινού ρόστερ.

Για την ομάδα μας το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Πολύ νωρίς στο 7ο λεπτό ο Γιώργος Μούτσα κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας των αντιπάλων μετά από μπαλιά του Κώστα Νταλάκου και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Λίγο αργότερα ο Παύλος Βύρης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από γύρισμα του Αντώνη Τζανιδάκη αλλά ο βοηθός ακύρωσε το γκολ καθώς υπέδειξε ότι πριν το γύρισμα η μπάλα είχε οριακά περάσει τη γραμμή του άουτ.

Έτσι στο 28ο λεπτό ο πρώην παίκτης της ομάδα μας Παναγιώτης Αυγέρης νίκησε με κοντινό πλασέ τον Κώστα Δράμπαλη ισοφαρίζοντας το σκορ.

Ο Ερμής από το σημείο αυτό κι έπειτα απέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε την Αμφιάλη για ένα 2ο γκολ χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Βύρη και Τζανιδάκη, ενώ υπήρξε και μια φάση όταν μετά από μπαλιά του Τζανιδάκη, που η μπάλα κατευθύνθηκε προς το τέρμα, ο τερματοφύλακας απέκρουσε πάνω στη γραμμή και οι ποδοσφαιριστές μας διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή. Ωστόσο ήταν μια δύσκολη και οριακή φάση.

Στο Β' ημίχρονο η Αμφιάλη θα μπορούσε να έχει προηγηθεί όταν σε ένα κόρνερ ο νεοαποκτηθείς και πολύ καλός αγωνιστικά στόπερ μας Καλογρίδης στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της ομάδα μας. Παρ' όλα αυτά ο Ερμής κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο με ποδόσφαιρο κατοχής και πίεση ψηλά δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για την επίτευξη ενός ακόμη τέρματος.

Στο 62ο λεπτό ο Βύρης πήρε όμορφη πάσα από τον διακριθέντα Στακάι, αλλά υποδείχθηκε (πιθανότατα λανθασμένα σύμφωνα με το βίντεο του αγώνα) σε θέση οφσάιντ πριν σουτάρει για να σκοράρει.

Έτσι φτάσαμε στο 72ο λεπτό οπότε και ο Βύρης έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, ο Αντώνης Τζανιδάκης προσπάθησε με κεφαλιά να νικήσει τον τερματοφύλακα τη Αμφιάλης Παγώνη, ο οποίος πραγματοποίησε μία από τις πολλές σωτήριες επεμβάσεις του στο παιχνίδι, αλλά μετά την απόκρουση το "ριμπάουντ" πήρε ο Γιώργος Μούτσα που με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-1!

Στο 78ο λεπτό ο Στακάι έστρωσε την μπάλα στον Σταύρο Λαζάκη, ο οποίος στην προσπάθειά του α μπει στην περιοχή ανατράπηκε και ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Κώστας Νταλάκος ο οποίος νικήθηκε όμως από τον Παγώνη και έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει το παιχνίδι για την ομάδα μας.

Η Αμφιάλη από αυτή τη φάση πήρε ψυχολογία και πίεσε έντονα την άμυνά μας, αλλά χάρη στον πολύ καλό Δράμπαλη αλλά και στην τύχη καθώς οι αντίπαλοί μας είχαν δοκάρι και επικίνδυνο σουτ λίγο πριν τη λήξη το σκορ έμεινε στο 2-1 και πανηγυρίσαμε μια σπουδαία νίκη απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα.

ΕΡΜΗΣ: Δράμπαλης, Σταθνάκης (55' Κουβάτσος), Αντωνίου, Αγγέλου, Καλογερής, Στακάι, Τζανιδάκης, Λαζάκης, Βύρης (84' Δούβλης), Νταλάκος (88' Γιαννακόπουλος), Μούτσα (90' Καλαϊτζάκης)

ΕΡΜΗΣ - ΑΟ Καστέλλας 2-0 | Στον Ερμή ο Κουβάτσος