ΕΡΜΗΣ - ΑΕ Θύελλας/Αχιλλέα 2 - 0 15/12/2018

Πρωτάθλημα

Άνετη νίκη πέτυχε η ομάδα μας στο Κορυδαλλιώτικο ντέρμπι με αντίπαλο την ΑΕ Θύελλας/ Αχιλλέα με 2-0.

Ο Ερμής εμφανίστηκε πολύ δυνατός και μυαλωμένος στο παιχνίδι του, πήρε από το ξεκίνημα την πρωτοβουλία των κινήσεων και αν και έχασε κάποιες ευκαιρίες το γκολ άργησε να έρθει.

Στο 40ο λεπτό μετά από πολύ καλή προσπάθεια του Μανώλη Καλαϊτζάκη από δεξιά και ασίστ-πάσα στον Σταύρο Κίτσιο, ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Ερμής εδραίωσε την ανωτερότητα του με πολύ όμορφο τρόπο. Ο Αντώνης Τζανιδάκης ανέβηκε από δεξιά, γύρισε την μπάλα και ο επερχόμενος Δημήτρης Δούβλης έκανε το 2-0 με πλασέ στην κίνηση.

Στο Β' ημίχρονο και καθώς το μυαλό ήταν και στον επερχόμενο αγώνα της Τετάρτης για το Κύπελλο με τον Αμπελακιακό, η ομάδα κατέβασε ρυθμούς και κοίταξε περισσότερο να διαφυλάξει το αποτέλεσμα. Παρ' όλα αυτά με λίγη λιγότερη επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε το σκορ να διευρυνθεί αλλά οι ευκαιρίες που μας δόθηκαν σπαταλήθηκαν.

ΕΡΜΗΣ: Δράμπαλης, Τζανιδάκης, Αντωνίου, Αγγέλου, Λαζάκης, Σταθινάκης (69’ Γιαννούσης), Δούβλης (54’ Βύρης) , Νταλάκος (75’ Θεοδωρόπουλος), Καλαϊτζάκης, Κίτσιος (84’ Καλαϊτζής), Μούτσας

Αμπελακιακός - ΕΡΜΗΣ 2 - 1 | ΑΣ Ποντίων - ΕΡΜΗΣ 0 - 2