ΑΣ Ποντίων - ΕΡΜΗΣ 0 - 2 10/12/2018

Πρωτάθλημα

Συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία ο Ερμής πέρασε νικηφόρα από την Δραπετσώνα επικρατώντας του ΑΣ Ποντίων με 0-2.

Στο Α’ ημίχρονο η ομάδα μας είχε την πρωτοβουλία και με την τριάδα ΔΟΥΒΛΗΣ, ΚΙΤΣΙΟΥ και ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗ, κυκλοφορούσε την μπάλα σωστά δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις αλλά έχασε τις ευκαιρίες καθώς έλειπε η τελική προσπάθεια.

Στο Β' ημίχρονο η φάση που άλλαξε την ροή του αγώνα έγινε στο 58'. Ο Αγγέλου με μακρινή μπαλιά λίγο πίσω από τη σέντρα σημάδεψε τον Παύλο ΒΥΡΗ, του οποίου η κίνηση προς την μπάλα παρεμποδίστηκε από τον αντίπαλο αμυντικό ο οποίος τον γκρέμισε εντός περιοχής. Ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο ΝΤΑΛΑΚΟΣ, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα μας.

Από το σημείο αυτό και έπειτα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, αλλά η πίεση τους αρκέστηκε σε μεγάλες μπαλιές που στις περισσότερες περιπτώσεις εξουδετέρωσε εύκολα η άμυνά μας. Αντιθέτως ο Ερμής προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, και ενώ είχε χάσει ήδη μια σημαντική ευκαιρία με τον ΚΙΤΣΙΟ, στο 70ο λεπτό ο ΤΖΑΝΙΔΑΚΗΣ έκανε την κούρσα από δεξιά έστρωσε στον ΜΟΥΤΣΑ, ο οποίος έβγαλε γλυκιά σέντρα προς τον ΚΙΤΣΙΟ που με ωραίο πλασέ από κοντά έκανε το 0-2.

Λίγο αργότερα ο Παύλος ΒΥΡΗΣ, ο οποίος από τη στιγμή που πέρασε στον αγώνα ήταν διαρκής πονοκέφαλος για την άμυνα του ΑΣ Ποντίων, εκμεταλλεύτηκε λανθασμένο γύρισμα αντιπάλου προς τα πίσω, έκλεψε την μπάλα κι ενώ ήταν σε προφανή θέση για γκολ λίγο έξω από την περιοχή, μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα, ανατράπηκε από πίσω από αντίπαλο του κερδίζοντας το φάουλ, αλλά όχι και την κόκκινη κάρτα όπως έπρεπε καθώς ο διαιτητής αρκέστηκε στην κίτρινη.

Στο 89’ ο διαιτητής της αναμέτρησης διέκοψε το παιχνίδι αφού οπαδοί των γηπεδούχων τον έβριζαν. Ζήτησε την απομάκρυνση τους για να συνεχίσει τον αγώνα, όπως και έγινε.

ΕΡΜΗΣ : Δράμπαλης, Τζανιδάκης (89’ Γιαννακόπουλος), Αντωνίου, Αγγέλου, Λαζάκης, Σταθινάκης, Καλαϊτζάκης (72’ Στακάι), Νταλάκος, Δούβλης (46’ Βύρης), Κίτσιος (83’ Γιαννούσης), Μούτσα

ΕΡΜΗΣ - ΑΕ Θύελλας/Αχιλλέα 2 - 0 | Ανακοίνωση Δ.Σ. Ερμής Ο.Φ.