ΕΡΜΗΣ - Καραβάς 2 - 1 25/01/2018

Κύπελλο

Τη νίκη πήρε η ομάδα μας με 2-1 απέναντι στον ΑΟ Καραβά και έκανε το 1ο βήμα για την πρόκριση στον Τελικό του Κυπέλλου Πειραιά.

Μάλιστα μέχρι το 89ο λεπτό ο Ερμής ήταν μπροστά με 2-0 στο σκορ έχοντας σαφές προβάδισμα πρόκρισης, αλλά δυστυχώς σε μια από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα οι αντίπαλοι μας έφτασαν στο γκολ.

Ο Ερμής είχε την υπεροχή του αγώνα και ήταν πιο επιθετικός σε όλο το Α’ ημίχρονο αποδίδοντας όμορφο ποδόσφαιρο ικανοποιώντας τους φιλάθλους που ήρθαν να παρακολουθήσουν το παιχνίδι.

Έτσι στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης ο Παναγιώτης ΑΥΓΕΡΗΣ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά στέλνοντας την μπάλα στην μεγάλη περιοχή. Εκεί ο Σταύρος ΛΑΖΑΚΗΣ πετάχτηκε και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.

Η ομάδα μας έχοντας το «μομέντουμ» του αγώνα θα μπορούσε να σκοράρει ξανά μόλις 2 λεπτά αργότερα, αλλά ο γκολκίπερ του Καραβά κατόρθωσε με διπλή απόκρουση να πει «όχι» σε διαδοχικά σουτ που επιχείρησαν οι Χαράλαμπος ΣΑΜΙΟΣ και Παναγιώτης ΑΥΓΕΡΗΣ.

Στο 40ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης απέβαλε από την ομάδα μας το Γιώργο ΜΑΥΡΑΚΗ και από τους αντιπάλους μας τον Ομεράι για διαπληκτισμό.

Και στο Β’ ημίχρονο ο Ερμής ήταν ο κυρίαρχος στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη και γιατί όχι και την πρόκριση στον Τελικό.

Στο 49ο λεπτό ο Χαράλαμπος ΣΑΜΙΟΣ επιχείρησε ωραίο δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά και πάλι ο γκολκίπερ του Καραβά αρνήθηκε το γκολ.

Τελικά στο 76ο λεπτό ο Αντώνης ΤΖΑΝΙΔΑΚΗΣ που είχε μπει ως αλλαγή στο παιχνίδι, έκανε ωραία διείσδυση από δεξιά και τροφοδότησε στον κενό χώρο τον Σταύρο ΚΙΤΣΙΟ ο οποίος με ωραίο σουτ έγραψε το 2-0.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτες μας προσπάθησαν να διαφυλάξουν το πολύ καλό σκορ που είχαν πετύχει μέχρι τότε, αλλά δυστυχώς λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Καραβάς έφτασε στο γκολ που έψαχνε μειώνοντας σε 2-1.

Πλέον η υπόθεση πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό αγώνα που θα γίνει στην έδρα του Καραβά στις 7 Φεβρουαρίου.

ΕΡΜΗΣ: Ασημέλης, Σιδηρόπουλος, Μανωλιάς, Λαζάκης, Φέκος, Σταθινάκης, Κίτσιος, Αυγέρης, (78’ Στακάι), Σάμιος, Λεβέντης (65’ Τζανιδάκης), Μαυράκης

ΕΡΜΗΣ - Δόξα Πειραιά 2 - 0 | Ανακοίνωση - Ενημέρωση