ΓΕΓΟΝΟΣ! Ο ΕΡΜΗΣ στην Γ' ΕΘΝΙΚΗ! 22/04/2019

Πρωτάθλημα

Το όνειρο της διοίκησης και του κόσμου του Ερμή έγινε πραγματικότητα χάρη στις προσπάθειες των παικτών και το προπονητικού τιμ!

Ο Ερμής κέρδισε με 2-1 την Αμφιάλη εκτός έδρας και 1 αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της σεζόν είναι και μαθηματικά Πρωταθλητής Πειραιά και αυτό σημαίνει και απ' ευθείας άνοδο στην Γ' Εθνική Κατηγορία!

Η ομάδας μας μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά στον αγώνα και το Α' ημίχρονο ήταν ισοπεδωτική απέναντι στην αντίπαλο της. Οι παίκτες μας έβγαιναν πάντα πρώτοι στην μπάλα και έπαιζαν ωραίο και γρήγορο ποδόσφαιρο.

Απόρροια της απόδοσής τους αυτής ήταν 2 πανέμορφα τέρματα που σημείωσε ο Στάυρος Κίτσιος στο 12ο λεπτό με μονοκόματο σουτ στην κίνηση και στο 20ο λεπτό πάλι με πλασέ στην κίνηση μετά από ασίστ που του έδωσε από εκτέλεση φάουλ ο Κώστας Νταλάκος.

Στο Β' ημίχρονο η Αμφιάλη αντεπιτέθηκε, μείωσε με τον Αυγέρη από το σημείο του πέναλτι στο 58' και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, με την ομάδα μας κυρίως να προσπαθεί να διαφυλάξει το προβάδισμα χρυσάφι και να δοκιμάζει να το διευρύνει στις αντεπιθέσεις.

Παρ' όλα αυτά το γκολ που θα κλείδωνε τον... τίτλο δεν ήρθε και έτσι η Αμφιάλη θα μπορούσε να κάνει την ανατροπή στο 89ο λεπτό, όταν σε μακρινή μπαλιά, ο Αντωνίου γλίστρησε στον κακό αγωνιστικό χώρο, ο Μαυράκης της Αμφιάλης δέχτηκε σαν δώρο ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Δράμπαλη, αλλά ούτε ο επιβλητικός τερματοφύλακας της ομάδας μας, ούτε και... ο θεός του ποδοσφαίρου ήθελε να χαλάσει το όνειρο όλων όσων αγαπούν τον Ερμή. Ο Κώστας Δράμπαλης μπλόκαρε σταθερά το πλασέ του Μαυράκη, κρατώντας το 2-1 υπέρ μας και έτσι οι καρδιές όλων επέστρεψαν στις θέσεις τους.

Αξίζει για το τέλος να μνημονεύσουμε την φανταστική εξέδρα που δημιούργησαν για άλλη μια φορά οι φίλαθλοί μας, κάνοντας μια άκρως ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα, χωρίς ακρότητες και βωμολοχίες, με πάθος και παλμό, οδήγησαν τους παίκτες μας στη νίκη!

Ο ΕΡΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗ! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

ΕΡΜΗΣ (Δημήτρης Καλύκας): Κώστας Δραμπαλης, Βασίλης Σταθινάκης, Αντώνης Αντωνίου, Γιάννης Αγγέλου, Στάυρος Λαζάκης (C), Κώστας Νταλάκος, Αντώνης Τζανιδάκης (69’ Γιώργος Μητρόπουλος), Κωνσταντίνο Στακάι, Παύλος Βύρης, Γιώργος Μούτσα (90’ Μπάμπης Κουβάτσος), Σταύρος Κίτσιος (87’ Δημήτρης Γιαννακόπουλος)

Συλλυπητήρια ανακοίνωση | ΤΕΛΙΚΟΣ: Εθνικός - ΕΡΜΗΣ 3 - 0