Στον ΤΕΛΙΚΟ ο ΕΡΜΗΣ!!! 20/03/2019

Κύπελλο

Στον Τελικό του Κυπέλλου Πειραιά για 3η φορά στην ιστορία της θα βρεθεί η ομάδα μας!

Ο Ερμής επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της ΑΕ Περάματος στον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου Πειραιά και σε συνδυασμό με το υπέρ της 2-0 του 1ου ημιτελικού πήρε το εισιτήριο για τον Τελικό που θα διοργανωθεί στο καλύτερο γήπεδο της Ελλάδας, το "Γ. Καραϊσκάκης"!

Η ομάδα μας έδειξε από την αρχή της αναμέτρησης ότι το ήθελε περισσότερο, μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και όντας αριστοτεχνικά στημένη στον αγωνιστικό χώρο από τον προπονητή μας Δημήτρη Καλύκα δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους γηπεδούχους.

Μόλις στο 3ο λεπ΄το ο Ερμής πλησίασε κοντά στο γκολ, όταν ο Σταύρος Κίτσιος πραγματοποίησε ωραία ενέργεια που τον έβγαλε μόνο του προ κενής εστίας, αλλά η σιγουριά του για το γκολ του το... στέρησε. Αφού πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα πλάσαρε χλιαρά στην κενή εστία κι έτσι αμυντικός της ΑΕ Περάματος πρόλαβε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή να απομακρύνει.

Η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τους ομάδα μας χάθηκε στο 39ο λεπτό. Ο Σταύρος Κίτσιος έστρωσε την μπάλα στον Αντώνη Τζανιδάκη, ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα της ΑΕ Περάματος Δρίβα. Το σουτ όμως που επιχείρησε απέκρουσε με το πόδι ο Δρίβας σώζοντας και πάλι την ομάδα του.

Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Κώστα Δράμπαλη να είναι θεατής στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ο Ερμής να έχει την υπεροχή αλλά να μένει στο 0-0.

Στο Β' ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 66ο λεπτό ήρθε και το γκολ για την ομάδα μας, καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση. O Παύλος Βύρης επιχείρησε τη σέντρα από δεξιά, οι αμυντικοί της ΑΕ Περάματος έδιωξαν προς στιγμήν αλλά ο Στάυρος Κίτσιος μπήκε παλικαρίσια, πρόλαβε την μπάλα από τους αμυντικούς και με ωραίο σουτ σκόραρε.

Μοναδικό μελανό σημείο η αποβολή του Αντώνη Αντωνίου στο 68’. Ο ποδοσφαιριστής μας δέχτηκε δυνατό μαρκάρισμα από αντίπαλο με τον οποίο ενεπλάκη με αποτέλεσμα να αντικρίσουν αμφότεροι την κόκκινοι κάρτα του διαιτητή.

Μετά το τελικό σφύριγμα οι ποδοσφαιριστές μας Ερμή πανηγύρισαν έξαλλα την επιτυχία τους γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φιλάθλους μας.

Τα πανηγύρια συνεχίστηκαν για ακόμη 1 ώρα στα γραφεία του συλλόγου καθώς εκεί συγκεντρώθηκαν μετά το τέλος του αγώνα η αποστολή της ομάδας και οι φίλαθλοι, "κοκκινίζοντας" τον τόπο από τα βεγγαλικά και τους πανηγυρισμούς!

Για το σπουδαίο αυτό επίτευγμα του Ερμή ο προπονητής μας Δημήτρης Καλύκας δήλωσε:

"Πρόκειται για μια μεγάλη επιτυχία για τον Ερμή και την ιστορία του. Αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες που είναι οι πρωταγωνιστές αυτής της πορείας και εκείνοι που έφτασαν την ομάδα στον τελικό. Φυσικά, συγχαρητήρια πρέπει να δώσω και στη διοίκηση που έθεσε υψηλούς στόχους, τους στήριξε και βρέθηκε πάντα στο πλευρό μας, στο τεχνικό μας επιτελείο, αλλά και στον κόσμο του Ερμή, τα παιδιά από την Ακαδημία και τους παλαίμαχους που παρακολούθησαν σήμερα αυτήν την πρόκριση.

Το κύπελλο ήταν το ένα ζητούμενο μέσα στη σεζόν και βεβαίως είμαστε ευτυχισμένοι που θα παίξουμε στον τελικό. Από την άλλη, ο πιο μεγάλος στόχος παραμένει η άνοδος στη Γ' Εθνική. Έχουμε ακόμη 6 δύσκολα ματς μέχρι το τέλος που χρειάζονται προσοχή, οπότε από αύριο σκύβουμε το κεφάλι ευελπιστώντας να πανηγυρίσουμε και στο τέλος της χρονιάς".

ΕΡΜΗΣ: Δράμπαλης, Σταθινάκης, Αντωνίου, Αγγέλου, Λαζάκης, Νταλάκος, Τζανιδάκης , Στακάι (83’ Μπέγκα), Βύρης (77’ Θεοδωρόπουλος), Μούτσα (74’ Γιαννακόπουλος) , Κίτσιος (88’ Καλαϊτζής)

Ανακοίνωση Ερμής Ο.Φ. | Ζωντανή μετάδοση του αγώνα ΑΕ Περάματος - Ερμής!