ΕΡΜΗΣ - ΑΕ Περάματος 2 - 0 06/03/2019

Κύπελλο

Σπουδαία νίκη που τον φέρνει μια ανάσα από την πρόκριση στον Τελικό του Κυπέλλου Πειραιά πέτυχε ο ΕΡΜΗΣ που επικράτησε με 2-0 της ΑΕ Περάματος.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 4ο λεπτό με τον Αντώνη ΤΖΑΝΙΔΑΚΗ. Μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Γιώργος Μούτσα, η μπάλα βρήκε στο τείχος των αντιπάλων και έφτασε στα πόδια του Σταύρου Κίτσιου ο οποίος έκανε "έχοντας μάτια στην πλάτη" ένα γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Αντώνης Τζανιδάκης μόνος αμαρκάριστος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα μας διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 27' έκανε το 2-0. Αυτή τη φορά ο Αντώνης Τζανιδάκης από σκόρερ έγινε πασέρ και με υποδειγματική κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων έβγαλε τετ-α-τετ τον Γιώργο Μούτσα ο οποίος αφού προσποιήθηκε στον τερματοφύλακα σκόραρε με πλασέ κάνοντας το 2-0.

Η πρώτη επικίνδυνη στιγμή για την εστία της ομάδας ήρθε στο 33ο λεπτό. Μετά από πλάγιο ο Γιάννης Αγγέλου δεν πήδηξε σε σωστό χρόνο η μπάλα έφτασε στα πόδια των αντιπάλων, αλλά το σουτ που επιχείρησαν απέκρουσε ο Κώστας Δράμπαλης σωτήρια, ενώ έδιωξε σε κόρνερ άμεσως μετά και γύρισμα που θα ήταν επικίνδυνο. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕ Περάματος έχασε άλλη μια σημαντική ευκαιρία καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ λίγο κάτω από την μεσαία γραμμή η μπάλα ακολούθησε περίεργη τροχιά, ξεγέλασε τον Κώστα Δράμπαλη που πραγματοποίησε άστοχη έξοδο και έφτασε στο δεύτερο δοκάρι όπου βρισκόταν παίκτης της ΑΕ Περάματος μόνος και αμαρκάριστος. Κι ενώ το μόνο που είχε να κάνει ήταν να σπρώξει την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα της ομάδας μας, ξεγελάστηκε και εκείνος από την πορεία της μπάλας και δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η απάντηση του Ερμή ήρθε στο 43ο λεπτό. Ο Κώστας Νταλάκος με ωραία ενέργεια απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο στο χώρο του κέντρου, τροφοδότησε στα αριστερά τον Στάυεο Κίτισο ο οποίος έβγαλε στον κενό χώρο τον Παύλο Βύρη απέναντι στον τερματοφύλακα της ΑΕ Περάματος. ο Βύρης πλάσαρε αλλά νικήθηκε από τον Γιώργο Δρίβα που κράτησε το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι αντίπαλοι μας απείλησαν ξανά όταν ένα ωραίο σουτ κατέληξε στη συμβολή των δοκών του Κώστα Δράμπαλη.

Στο Β' ημίχρονο η ομάδα μας κατέβηκε συγκεντρωμένη και πολύ σωστή τακτικά, έκλεισε τους χώρους και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα. Μάλιστα έχασε και κάποιες ευκαιρίες που θα μπορούσαν αν αυξήσουν τη διαφορά του σκορ, αλλά κυρίως κοίταξε να κρατήσει το πολύτιμο "0" στην άμυνα καθώς έχει ιδιαίτερη βαρύτητα σε διπλούς αγώνες.

Στο 65ο λεπτό ο Παύλος Βύρης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και φάνηκε να ανατρέπεται από τον προσωπικό του αντίπαλο, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης βρισκόταν πολύ κοντά στη φάση και υπέδειξε κόρνερ.

Ο προπονητής της ομάδας μας Δημήτρης Καλύκας δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

"Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο μέρος από το οποίο προέκυψε και το τελικό 2-0. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα, όσους αγωνίστηκαν και σε όλους τους υπόλοιπους για την προσπάθεια και την ώθηση που έδωσαν σήμερα.

Είναι ένα ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης που πήραμε από το α' ημίχρονο του ημιτελικού. Μένει ακόμη ένα στην αντίπαλη έδρα και θα πρέπει να είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι, ενώ θεωρώ πως το γεγονός πως είμαστε μέσα σε πρωτάθλημα και κυπέλλου μας κρατά σε απόλυτη εγρήγορση".

ΕΡΜΗΣ: Δράμπαλης, Σταθινάκης, Αντωνίου, Αγγέλου, Λαζάκης, Νταλάκος, Τζανιδάκης, Στακάϊ, Βύρης (80΄ Κουβάτσος), Μούτσα (85΄ Γιαννακόπουλος), Κίτσιος

ΕΡΜΗΣ - Ίκαρος Καλλιθέας 4 - 2 | ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ