Ελλάς Ποντίων - ΕΡΜΗΣ 0 - 3 09/02/2019

Πρωτάθλημα

Επιστροφή στις νίκες για τον Ερμή που επικράτησε με 3-0 της μαχητικής Ελλάδας Ποντίων στους Ορυζομύλους πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Στο Α' ημίχρονο ο Ερμής προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι, αλλά οι αντίπαλοι του παρουσιάστηκαν ιδιαιτέρως δυνατοί και δεν άφησαν περιθώρια για πολλές απειλές στην εστία τους.

Ωστόσο και ενώ ούτε ο Κώστας Δράμπαλης είχε απειληθεί ιδιαίτερα, ο Ερμής στο 23ο λεπτό άνοιξε το σκορ με όμορφο πλασέ του Κωνσταντίνου Στακάι, στη δεξιά γωνιά του τέρματος της Ελλάδας.

Στο Β' ημίχρονο η Ελλάς Ποντίων μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να ισοφαρίσει, ενώ ο Ερμής είχε ως πρώτο μέλημα να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ και στις αντεπιθέσεις να καθαρίσει το παιχνίδι. Μάλιστα έχασε μια ευκαιρία με τον Γιώργο Μούτσα, του οποίου δυνατό σουτ εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ της Ελλάδας.

Η Ελλάς σε γενικές γραμμές ήταν πιο επιθετική και πιο απειλητική προς την εστία μας, και μάλιστα σε 2 περιπτώσεις έβγαλε σπουδαίες φάσεις την πλάτη της άμυνας του Ερμή, αλλά εκεί έπεσε πάνω στον "ογκόλιθο" τερματοφύλακα μας Κώστα Δράμπαλη που την εμπειρία και τα αντανακλαστικά του πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις.

Κι αφού ο Δάμπαλης εγγυήθηκε για το "0" στην άμυνα ο Σταύρος Κίτσιος μπροστά καθάρισε το παιχνίδι. Στο 86' μετά από βολέ του αντίπαλου τερματοφύλακα, σέρβιρε με μια επαφή την μπάλα στον Παύλο Βύρη που ξεχύθηκε ταχύτητα προς την εστία και περνώντας την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα της Ελλάδας Ποντίων, ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι γράφοντας το 0-2.

Τρία λεπτά αργότερα μετά από ενέργεια του Γιώργου Μούτσα, τελικός αποδέκτης της μπάλας ήταν ο Σταύρος Κίτσιος στα όρια της μεγάλης περιοχής και αφού απέφυγε τους προσωπικούς του αντιπάλους, με όμορφο γυριστό σουτ έκανε το 0-3 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδα μας.

ΕΡΜΗΣ: Δράμπαλης, Σταθινάκης, Αντωνίου, Λαζάκης, Καλογερής (69' Αγγέλου), Νταλάκος, Κουβάτσος (62' Τζανιδάκης), Στακάι (74' Θωμάς), Βύρης, Κίτσιος, Μούτσα

ΕΡΜΗΣ - Θύελλα Μοσχάτου 2 - 1 | ΕΡΜΗΣ - Χαραυγή 1 - 1