ΕΡΜΗΣ - Αμπελακιακός 1 - 0 23/01/2019

Κύπελλο

Μια ακόμα σπουδαία πρόκριση απέναντι σε ομάδα Γ' Εθνικής πανηγύρισε ο ΕΡΜΗΣ καθώς μετά την περσινή επικράτηση του επί του Ιωνικού, φέτος η ομάδα μας απέκλεισε για την Προημιτελική Φάση του Κυπέλλου τον Αμπελακιακό, καθώς νίκησε με 1-0 τον αντίπαλο της και σε συνδυασμό με το 1-2 που είχε ηττηθεί στη Σαλαμίνα πέρασε για 2η συνεχόμενη χρονιά στα Ημιτελικά!

Το "χρυσό" γκολ της ομάδα μας σημείωσε ο... τερματοφύλακάς μας Κώστας Δράμπαλης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης!

Η ομάδα πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση, όντας στημένη αριστοτεχνικά από τον τεχνικό μας Δημήτρη Καλύκα.

Στο Α' ημίχρονο ο Ερμής ήταν κυρίαρχος στην αναμέτρηση με τον Κώστα Δράμπαλη να παραμένει θεατής στις περισσότερες στιγμές και τελικά να χρειαστεί για... διαφορετικό καθηκοντολόγιο από το συνηθισμένο, μιας και ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα μας στο 40ο λεπτό όταν μετά από γύρισμα του Παύλου Βύρη, η μπάλα σταμάτησε σε χέρι αμυντικού του Αμπελακιακού.

Η εκτέλεση του ήταν εύστοχη και έτσι έγινε το 1-0 στο 41ο λεπτό, σκορ με το οποίο πήγαν οι 2 ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του Β' ημιχρόνου ο Αμπελακιακός αντέδρασε και προσπάθησε να ισοφαρίσει. Κάτι τέτοιο όμως παρά την πίεση που άσκησαν οι αντίπαλοι μας δεν κατέστη εφικτό καθώς ο Ερμής έκλεισε όλους τους χώρους προς την εστία του Δράμπαλη και κατόρθωσε έτσι να πάρει τη σπουδαία νίκη-πρόκριση για την επόμενη φάση, χωρίς ουσιαστικά να κινδυνεύσει.

Είναι η 2η φορά τα τελευταία 2 χρόνια που η ομάδα μας ορθώνει ανυπέρβλητο ανάστημα σε αντίπαλο από τη Γ΄ Εθνική κατηγορία, γεγονός που αναδεικνύει την ποιότητα που έχει η ομάδα.

Πλέον η ομάδα μας είναι στους "4" του Κυπέλλου Πειραιά και μόλις 1 βαθμό πίσω από την κορυφή του ομίλου και θέλει να εκμεταλλευτεί την ψυχολογική αυτή ανάταση έτσι ώστε να παραμείνει μέχρι το τέλος στη διεκδίκηση του νταμπλ με απώτερο όνειρο όλων στην ομάδα την κατάκτησή του.

ΕΡΜΗΣ: Δράμπαλης, Σταθινάκης, Αντωνίου (75' Καλαϊτζάκης), Αγγέλου, Καλογερής, Νταλάκος, Τζανιδάκης, Λαζάκης, Βύρης (90' Κουβάτσος), Στακάι (88' Θεοδωρόπουλος), Μούτσας (90' Γιαννακόπουλος)

Αίας Σαλαμίνας - ΕΡΜΗΣ 1 - 2 | O Γιώργος ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ στον ΕΡΜΗ!