ΕΡΜΗΣ - Αετός 1 - 3 26/02/2018

Πρωτάθλημα

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας στο τοπικό ντέρμπι με τον Αετό καθώς ηττήθηκε με 1-3 μένοντας έτσι αρκετά πίσω από την κορυφή.

Ο Ερμής μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με τους παίκτες μας να δείχνουν θέληση και πάθος για τη νίκη. Πίεζαν ψηλά, έμπαιναν πρώτοι στις μονομαχίες και είχαν κερδίσει το χώρο του κέντρου με μια επιβλητική παρουσία από το Σταύρο ΛΑΖΑΚΗ. Όμως στο 10ο λεπτό μια άτυχη στιγμή και ένα απρόσκετο μερκάρισμα και φάουλ έξω από την περιοχή από το Γιάννη ΦΕΚΟ έφερε τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση καθώς ο Αετός πήρε το προβάδισμα με απ' ευθείας εκτέλεση του εν λόγω φάουλ.

Η ψυχολογία των παικτών μας έπεσε, ωστόσο δεν τα παράτησαν και συνέχισαν να προσπαθούν για το καλύτερο. Προς το τέλος του ημιχρόνου η πίεση του Ερμή ανέβηκε και απείλησε την αντίπαλη εστία με κεφαλιά του Γιάννη ΑΓΓΕΛΟΥ και ωραίες προσπάθειες του Στάυρου ΚΙΤΣΙΟΥ και του Χάρη ΣΑΜΙΟΥ, τη στιγμή που οι αντίπαλοι απειλούσαν μόνο με αντεπιθέσεις.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ήρθε και το πολυπόθητο γκολ. ο Σταύρος ΛΑΖΑΚΗΣ έκανε ωραία προσπάθεια μπήκε στην περιοχή, κόπηκε με τάκλιν από το οποίο όμως στρώθηκε η μπάλα στα πόδια του Σταύρου ΚΙΤΣΙΟΥ κι εκείνος με την μια έδωσε την άριστη ασίστ στο Χάρη ΣΑΜΙΟ, που με όμορφο πλασέ στην κίνηση ισοφάρισε το παιχνίδι σε 1-1.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη στο Β' ημίχρονο. Ο Αετός προηγήθηκε με 2-1 πάλι πολύ νωρίς στο 54' σε μια φάση που η άμυνα μας δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα ούτε να περιορίσει τον αντίπαλο επιθετικό, που πέρασε τον Κώστα ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟ και τον Γιάννη ΦΕΚΟ που έσπευσε να βοηθήσει και νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Γιάννη ΑΣΗΜΕΛΗ.

Από το σημείο αυτό και έπειτα υπήρχε η θέληση αλλά όχι και ουσιαστικό πλάνο ανάπτυξης για τον Ερμή που προσπαθούσε κυρίως με ατομικές ενέργειες του Σταύρου ΚΙΤΣΙΟΥ, του Χάρη ΣΑΜΙΟΥ και του Γιώργου ΜΑΥΡΑΚΗ να απειλήσει.

Η καλύτερη ευκαιρία μας όμως για την ισοφάριση χάθηκε από τον αρχηγό μας το Σταύρο ΛΑΖΑΚΗ ο οποίος στο 80ο λεπτό κινήθηκε σαν κρυφό φορ πίσω από την άμυνα του Αετού, πήρε την μπάλα από τον Αντώνη ΤΖΑΝΙΔΑΚΗ και επιχείρησε ωραίο σουτ που πέρασε μόλις άουτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Αετού.

Τελικά λίγο πριν τη λήξη του αγώνα ο Αετός έφτασε και σε 3ο γκολ σε μια αντεπίθεση τη στιγμή που η ομάδα μας βρέθηκε σε αμυντική ανισορροπία όταν οι παίκτες μας είχαν ανέβει κυνηγώντας το γκολ.

ΕΡΜΗΣ: Ασημέλης, Σιδηρόπουλος (55' Λεβέντης), Μανωλιάς, Αγγέλου (76' Πέτσι), Φέκος, Λαζάκης, Τζανιδάκης, Σταθνάκης, Σάμιος, Μαυράκης, Κίτσιος (88' Γκοντόλια)

ΑΣ Δραπετσώνας - ΕΡΜΗΣ 0 - 4 | Ένωση Α.Α. Ρέντη - ΕΡΜΗΣ 0 - 4