Εμείς… ΕΡΜΗΣ! 12/02/2018

Πρωτάθλημα

Ο Ερμής επικράτησε με 2-1 της ΑΕ Μοσχάτου και απέδειξε γιατί δίκαια συγκαταλέγεται στις καλύτερες ομάδες του Πειραιά.

Οι παίκτες μας έπαιξαν με πάθος και δύναμη και από την αρχή του αγώνα προσπάθησαν να μην αφήσουν πολλά περιθώρια στους αντιπάλους τους ώστε να κάνουν ανενόχλητοι το παιχνίδι τους.

Στο 21ο λεπτό ο Χάρης ΣΑΜΙΟΣ εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα και σούταρε δυνατά κάνοντας το 1-0 για τον Ερμή!

Το Μοσχάτο απειλούσε κυρίως με στημένες φάσεις και σε κάθε προσπάθεια που ολοκλήρωνε εύρισκε μπροστά του τον εκπληκτικό τερματοφύλακα μας, Γιάννης ΑΣΗΜΕΛΗ.

Το ίδιο συνέβη και στο 45ο λεπτό όταν ο Σαπαλίδης του Μοσχάτου κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Γιάννη ΑΓΓΕΛΟΥ. Ο Κάλφας εκτέλεσε, αλλά ο Γιάννης ΑΣΗΜΕΛΗΣ έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε, κρατώντας το 1-0.
Στο ΒΆ ημίχρονο η ομάδα μας έκλεισε καλά τους χώρους και στις αντεπιθέσεις έσταζε… φαρμάκι.

Σε μία από αυτές στο 81ο λεπτό ο Σταύρος ΚΙΤΣΙΟΣ πέρασε πανέμορφη πάσα στον Αντώνη ΤΖΑΝΙΔΑΚΗ, ο οποίος με έξυπνο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας κάνοντας το 2-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά το μόνο που κατόρθωσαν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 89ο λεπτό, όταν όλα πια είχαν κριθεί.
Η ομάδα μας πέτυχε μια σπουδαία νίκη, απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο και φάνηκε ότι η βαθμολογική διαφορά των 7 βαθμών από την κορυφή δείχνει ότι έχουμε αδικήσει τους εαυτούς μας.

ΠαρΆ όλα αυτά προχωράμε στις επόμενες αγωνιστικές με σκοπό να φέρουμε τον Ερμή όσο πιο ψηλά μπορούμε, εκεί που του αξίζει, γιατί Εμείς… Ερμής!

ΕΡΜΗΣ: Ασημέλης, Αγγέλου, Μανωλιάς, Λαζάκης, Φέκος, Σταθνάκης, Τζανιδάκης, Μαυράκης (90' Αυγέρης), Σάμιος (82' Πολυχρονίδης), Κίτσιος (87' Στακάι), Γκοντόλια (73' Λεβέντης)